ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Το 1983 ξεκίνησε την αγωνιστική του πορεία το τμήμα χειροσφαίρισης ανδρών του Πανσερραϊκού.

Κατά την αγωνιστική περίοδο 2010-11 ο Πανσερραϊκός έλαβε μέρος στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας. Χωρίς να καταφέρει να πετύχει καμία νίκη σε 22 αγώνες, η ομάδα κατετάγη τελευταία και υποβιβάστηκε. Στα πλαίσια του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος αποκλείστηκε κατά τον 1ο Γύρο της Α’ Φάσης γνωρίζοντας την ήττα από τον ΓΑΣ Κιλκίς με σκορ 38-19.

Την επόμενη χρονιά, 2011-12, στα πλαίσια των αγώνων της Β’ Εθνικής Κατηγορίας, τερμάτισε ξανά στην τελευταία θέση χωρίς καμία νίκη σε 8 αγώνες. Την περίοδο 2012-13, και πάλι στη Β’ Εθνική, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην 3η θέση του Ομίλου του (σε σύνολο 6 ομάδων).

Αγωνιστική περίοδος 2013-14

Κατά την αγωνιστική περίοδο 2013-14, ο Πανσερραϊκός λαμβάνει μέρος στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Έδρα του Πανσερραϊκού είναι το Κλειστό Γυμναστήριο Κοιλάδας. Πρόεδρος του συλλόγου είναι ο Παπαδόπουλος Βασίλης. Καθήκοντα πρώτου προπονητή διατηρεί ο Αλεξιάδης Κώστας.

Τμήμα χειροσφαίρισης γυναικών

Ιστορική αναδρομή

Το τμήμα χειροσφαίρισης γυναικών του Πανσερραϊκού ιδρύθηκε το 1983, από κοινού με το ανδρικό τμήμα.

Κατά την αγωνιστική περίοδο, 2010-11, το γυναικείο τμήμα χειροσφαίρισης του Πανσερραϊκού συμμετείχε στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας καταλαμβάνοντας την 5η θέση της τελικής κατάταξης στο σύνολο των έξι συλλόγων του ομίλου του, με μία νίκη και τέσσερις ήττες.  Την επόμενη χρονιά, 2011-12, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην 3η θέση σε σύνολο 5 συλλόγων. Την αγωνιστική περίοδο 2012-13, λόγω αναδιάθρωσης των κατηγοριών, βρέθηκε στην Α2 Εθνική Κατηγορία, τερματίζοντας στην 3η θέση του ομίλου του σε σύνολο 5 συλλόγων.

Κατά την αγωνιστική περίοδο 2013-14, ο Πανσερραϊκός λαμβάνει μέρος στο Πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Έδρα του Πανσερραϊκού είναι το Κλειστό Γυμναστήριο Κοιλάδας. Έφορος του τμήματος ο Παπαδόπουλος Βασίλης.